<< Önceki Sayfa

Taksim Aya Triada Rum Ortodoks Kilisesi
 

AYRINTILAR


Taksim Aya Triada Rum Ortodoks Kilisesi: Taksim Meşelik Sokak’taki kilise İstanbul’un en güzel Rum Ortodoks kiliselerinden biridir. Patrik IV. Dionisos’un öncülüğünde 1672 yılında satın alınan tarlanın bir kısmı 1875’e kadar mezarlık olarak kullanılırken, diğer kısmına hastane yapılmıştır. Beyoğlu Hastanesi adıyla bilinen bina, daha sonra Veba Hastanesi olarak kullanılmıştır. Bugün hastanenin yerinde, Fransız Konsolosluğu bulunmaktadır.

 

Mezarlığın içindeki ahşap Aya Yorgi Kilisesi yerine Zapyon Kız Lisesi ve inşaatı 13 Ağustos 1867 - 14 Eylül 1880 arasında tamamlanan Aya Triada Kilisesi yaptırılmıştır.

 

İlk proje Mimar Potessaro’ya ait olsa da inşaatı Vasiliki Yoannidis yürütmüştür. Süslemeler Ressam Sakellarios Megaklis, mermer çalışmalar Aleksandros Krikelis tarafından yapılmıştır.

 

Kubbeli bazilika planlı eklektik kilisenin avlusunda sosyal binaları ve ayazması bulunmaktadır. Barok ikonostasisi oldukça güzel olan Aya Triada Kilisesi şehirde inşasına izin verilen ilk kubbeli kiliselerdendir.